JLLS450.X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 0
Datasheet
450A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
JLLS450.X
DigiKey Part Number
5666-JLLS450.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLS450.X
Description
FUSE CRTRDGE 450A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
T
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
450A
Size / Dimension
2.063" Dia x 1.764" L (52.40mm x 44.80mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC