JLLS350.X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 0
Datasheet
350A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
JLLS350.X
DigiKey Part Number
5666-JLLS350.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLS350.X
Description
FUSE CRTRDGE 350A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
350A
Size / Dimension
1.594" Dia x 1.720" L (40.50mm x 43.70mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC