JLLS225.X is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 0
Datasheet
225A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
JLLS225.X
DigiKey Part Number
5666-JLLS225.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLS225.X
Description
FUSE CRTRDGE 225A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
T
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
225A
Size / Dimension
1.594" Dia x 1.720" L (40.50mm x 43.70mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC