JLLS150.X
DigiKey Part Number
5666-JLLS150.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLS150.X
Description
FUSE CRTRDGE 150A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JLLS150.X Models
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Approval Agency
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA
Current Rating (Amps)
150A
Size / Dimension
1.063" Dia x 1.657" L (27.00mm x 42.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC