JLLS110.X is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 0
Datasheet
110A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
JLLS110.X
DigiKey Part Number
5666-JLLS110.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLS110.X
Description
FUSE CRTRDGE 110A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
JLLS110.X Models
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
110A
Size / Dimension
1.063" Dia x 1.657" L (27.00mm x 42.10mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC