JLLS080.VXP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-JLLS080.VXP-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | JLLS080.VXP |
Description | FUSE CARTRIDGE 80A 600VAC/300VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 80A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 300 VDC |
Packaging Box | Class T |
Part Status Active | Approval Agency CE, CSA, UL, UR |
Mounting Type Bolt Mount | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC |
Fuse Type Cartridge | Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
Current Rating (Amps) 80A | Size / Dimension 0.827" Dia x 2.953" L (21.00mm x 75.00mm) |
Voltage Rating - AC 600 VAC |