FLNR050.TXID
DigiKey Part Number
5666-FLNR050.TXID-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLNR050.TXID
Description
FUSE CARTRIDGE 50A 250VAC/125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50A 250 VAC 125 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
125 VDC
Box
Features
Indicating
Current Rating (Amps)
50A
Voltage Rating - AC
250 VAC
Size / Dimension
0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm)