Image for FLNR02.5T is not available
FLNR02.5T
DigiKey Part Number
5666-FLNR02.5T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLNR02.5T
Description
FUSE CRTRDGE 2.5A 250VAC/125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5A 250 VAC 125 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
125 VDC
Current Rating (Amps)
2.5A
Size / Dimension
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC