EVR-2A24-1
DigiKey Part Number
18-EVR-2A24-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVR-2A24-1
Description
Relays
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
78.3 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Coil Insulation
Class F
Part Status
Active
Must Operate Voltage
18 VDC
Mounting Type
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
40 A
Approval Agency
CQC, cURus, IEC, TUV
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
11080VA
Coil Resistance
306.4 Ohms