BD280-1130-20/16
DigiKey Part Number
BD280-1130-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD280-1130-20/16
Description
PTC RESET FUSE 14V 16A BLADE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 14V 16 A Ih Holder Blade Type
Category
Time to Trip
10 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
2.8 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
6.4 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Polymeric
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
14V
Mounting Type
Holder
Current - Hold (Ih) (Max)
16 A
Package / Case
Blade Type
Current - Trip (It)
26 A
Size / Dimension
1.193" L x 0.433" W (30.30mm x 11.00mm)
Current - Max
100 A
Height - Seated (Max)
0.262" (6.65mm)