AK10-430C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
625V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
AK10 Series
AK10-430C
DigiKey Part Number
AK10-430C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK10-430C
Description
TVS DIODE 430VWM 625VC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AK10-430C Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
1400pF @ 10kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
430V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
440V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
625V