72R160XF
DigiKey Part Number
F3202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72R160XF
Description
PTC RESET FUSE 72V 1.6A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 72V 1.6 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
11.4 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
220 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
72V
Size / Dimension
0.600" Dia x 0.122" T (15.24mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.6 A
Height - Seated (Max)
0.850" (21.60mm)
Current - Trip (It)
3.2 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A