2920L600/24SLER
DigiKey Part Number
18-2920L600/24SLERTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-2920L600/24SLERCT-ND - Cut Tape (CT)
18-2920L600/24SLERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2920L600/24SLER
Description
PTC RESET FUSE 6.0A 24V 2920
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 6 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Category
Time to Trip
2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
12 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
6 A
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)
Current - Trip (It)
12 A
Current - Max
50 A