250S130DR
DigiKey Part Number
F3520TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3520CT-ND - Cut Tape (CT)
F3520DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250S130DR
Description
PTC RESET FUSE 60V 130MA 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 130 mA Ih Surface Mount 2-SMD
Category
Time to Trip
4 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2-SMD
Voltage - Max
60V (250V Int)
Size / Dimension
0.370" L x 0.291" W (9.40mm x 7.40mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
130 mA
Thickness (Max)
0.146" (3.70mm)
Current - Trip (It)
260 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
3 A