15KPA30A
DigiKey Part Number
15KPA30ATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA30ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA30A
Description
TVS DIODE 30VWM 50.7VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50.7V Clamp 297.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA30A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
297.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.51V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
50.7V