1.5KE160A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1.5KE160ATR-ND - Tape & Reel (TR) 1.5KE160ACT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5KE160A |
Description | TVS DIODE 136VWM 219VC DO201 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 219V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1.5KE160A Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.9A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 136V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 152V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 219V |