0SPF020.T
DigiKey Part Number
5666-0SPF020.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0SPF020.T
Description
FUSE CARTRIDGE 20A 1KVDC 5AG
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20A 1 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Current Rating (Amps)
20A
DC Cold Resistance
0.0045 Ohms