0SPF012.T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-0SPF012.T-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0SPF012.T |
Description | FUSE CARTRIDGE 12A 1KVDC 5AG |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12A 1 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder |
Packaging Bulk | Approval Agency CE, CSA, UL, VDE |
Part Status Active | Breaking Capacity @ Rated Voltage 20kA |
Mounting Type Requires Holder | Package / Case 5AG, 10mm x 38mm (Midget) |
Fuse Type Cartridge | Size / Dimension 0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm) |
Current Rating (Amps) 12A | DC Cold Resistance 0.00993 Ohms |