0JLS010.T
DigiKey Part Number
5666-0JLS010.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0JLS010.T
Description
FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10A 600 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
600 VAC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Class
J
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, QPL, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
10A
Size / Dimension
0.811" Dia x 2.252" L (20.60mm x 57.20mm)