Image for 0GBC016.V is not available
0GBC016.V
DigiKey Part Number
0GBC016.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0GBC016.V
Description
FUSE AUTOMOTIVE 16A 32VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16A 32 VAC 32 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Current Rating (Amps)
16A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Voltage Rating - AC
32 VAC
Series
Voltage Rating - DC
32 VDC
Packaging
Bulk
Applications
Automotive
Part Status
Active
Features
Indicating
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
Torpedo
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.984" L (6.00mm x 25.00mm)