0467.250NR
DigiKey Part Number
F1389TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1389CT-ND - Cut Tape (CT)
F1389DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0467.250NR
Description
FUSE BRD MT 250MA 32VAC 32VDC
Detailed Description
250 mA 32 V 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
0467.250NR Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.0014
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.31mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
0.565 Ohms