0312.250MXCCP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Datasheet
250 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
0312.250MXCCP
DigiKey Part Number
0312.250MXCCP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0312.250MXCCP
Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG
Detailed Description
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.0355
Approval Agency
CE, CSA, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
2.01 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V