0304.160HR
DigiKey Part Number
F8235TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8235CT-ND - Cut Tape (CT)
F8235DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0304.160HR
Description
FUSE BRD MNT 160MA 277VAC/DC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160mA 277 VAC 277 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
Category
Applications
Hazardous Locations
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Features
Intrinsically Safe
Series
Approval Agency
cURus, EX
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Fuse Type
Board Mount
Size / Dimension
0.538" L x 0.237" W x 0.244" H (13.67mm x 6.03mm x 6.19mm)
Current Rating (Amps)
160mA
Melting I²t
Voltage Rating - AC
277 VAC
DC Cold Resistance
3 Ohms
Voltage Rating - DC
277 VDC