0298100.ZXEH-UL
DigiKey Part Number
0298100.ZXEH-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0298100.ZXEH-UL
Description
FUSE AUTO 100A 32VDC AUTO LINK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 A 32 V Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0298100.ZXEH-UL Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
2kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
Part Status
Active
Approval Agency
UR
Mounting Type
Bolt Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
1.149" L x 0.750" W x 0.390" H (29.20mm x 19.05mm x 9.90mm)