0259.375T
DigiKey Part Number
F4176-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0259.375T
Description
FUSE BRD MNT 375MA 125VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
375mA 125 VAC 125 VDC Fuse Board Mount Through Hole
EDA/CAD Models
0259.375T Models
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Hazardous Locations
Series
Features
Intrinsically Safe
Packaging
Bulk
Approval Agency
Baseefa, UR
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Fuse Type
Board Mount
Package / Case
Radial, Can, Horizontal
Current Rating (Amps)
375mA
Size / Dimension
0.315" Dia x 0.512" L (8.00mm x 13.00mm)
Voltage Rating - AC
125 VAC
Melting I²t
0.025
Voltage Rating - DC
125 VDC
DC Cold Resistance
0.395 Ohms