0251.125MXL
DigiKey Part Number
F2308-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0251.125MXL
Description
FUSE BRD MT 125MA 125VAC/VDC AXL
Detailed Description
125 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
EDA/CAD Models
0251.125MXL Models
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
1.7 Ohms