0242.250UR
DigiKey Part Number
F3319TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3319CT-ND - Cut Tape (CT)
F3319DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0242.250UR
Description
FUSE CARTRIDGE 250MA 250VAC/VDC
Detailed Description
250mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
250mA
Size / Dimension
0.119" Dia x 0.331" L (3.02mm x 8.40mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC
Melting I²t
Voltage Rating - DC
250 VDC
DC Cold Resistance
1.6 Ohms