0242.100UR
DigiKey Part Number
F3318TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3318CT-ND - Cut Tape (CT)
F3318DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0242.100UR
Description
FUSE CARTRIDGE 100MA 250VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Surface Mount
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Hazardous Locations
Series
Features
Intrinsically Safe
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Approval Agency
cURus
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
4kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
100mA
Size / Dimension
0.119" Dia x 0.331" L (3.02mm x 8.40mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC
Melting I²t
9.77E-4
Voltage Rating - DC
250 VDC
DC Cold Resistance
3.6 Ohms