0235.800MXP
DigiKey Part Number
F4720-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0235.800MXP
Description
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
800 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.253
Approval Agency
CE, CSA, KC, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.192 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V