0229.250MXSP
DigiKey Part Number
F4665-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0229.250MXSP
Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC
Detailed Description
250 mA 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 2AG, 5mm x 15mm
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A AC, 10kA DC
Melting I²t
0.216
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
2.43 Ohms