0215.630MRGT1P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 432
Datasheet
630 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
0215.630MRGT1P
DigiKey Part Number
0215.630MRGT1P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0215.630MRGT1P
Description
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
0.635
Approval Agency
CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.72 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V