01500312H
DigiKey Part Number
18-01500312H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
01500312H
Description
ACS INLINE FUSEHLDR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Holder 15 A 500V 1 Circuit Cartridge Free Hanging (In-Line)
Category
Fuse Type
Cartridge
Mfr
Fuseholder Type
Holder
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Voltage
Part Status
Active
Orientation
Vertical
Mounting Type
Termination Style
Wire Leads
Fuse Size
0.25" Dia x 1.26" L (6.35mm x 32mm)
Contact Material
Brass
Current Rating (Amps)
15 A