LFT600301C
DigiKey Part Number
LFT600301C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFT600301C
Description
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 30 A 600V 1 Circuit Cartridge DIN Rail
Category
Current Rating (Amps)
30 A
Mfr
For Use With/Related Products
Class T Fuses
Series
Fuse Type
Cartridge
Packaging
Box
Fuseholder Type
Block
Part Status
Active
Number of Circuits
1
Mounting Type
Voltage
Fuse Size
0.563" Dia x 1.5" L (14.3mm x 38.1mm)