L50S250.V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-L50S250.V-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L50S250.V |
Description | FUSE CRTRDGE 250A 500VAC/450VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 250A 500 VAC 450 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - AC 500 VAC |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Voltage Rating - DC 450 VDC |
Series | Response Time Fast Blow |
Packaging Box | Applications Semiconductors |
Part Status Active | Approval Agency CE, CSA, UR |
Mounting Type Bolt Mount | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC |
Fuse Type Cartridge | Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
Current Rating (Amps) 250A | Size / Dimension 1.500" Dia x 2.094" L (38.10mm x 53.20mm) |