KLKD010.T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | F1830-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KLKD010.T |
Description | FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC/VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10A 600 VAC 600 VDC Fuse Cartridge Requires Holder |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 600 VDC |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Response Time Fast Blow |
Series | Applications Solar (Photovoltaic) |
Packaging Box | Approval Agency CE, CSA, UL, VDE |
Part Status Active | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA AC, 50kA DC |
Mounting Type Requires Holder | Package / Case Cartridge, Non-Standard |
Fuse Type Cartridge | Size / Dimension 0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm) |
Current Rating (Amps) 10A | Melting I²t 278.39 |
Voltage Rating - AC 600 VAC | DC Cold Resistance 0.0128 Ohms |