JLLS100.VXP
DigiKey Part Number
JLLS100.VXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLS100.VXP
Description
FUSE CRTRDGE 100A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Approval Agency
CE, CSA, UL, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Current Rating (Amps)
100A
Size / Dimension
0.827" Dia x 2.953" L (21.00mm x 75.00mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC