JLLS100.V | |
|---|---|
DigiKey Part Number | F11247-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | JLLS100.V |
Description | FUSE CRTRDGE 100A 600VAC/300VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 300 VDC |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Response Time Fast Blow |
Series | Applications Electrical, Industrial |
Packaging Box | Class T |
Part Status Active | Approval Agency CE, CSA, UL |
Mounting Type Bolt Mount | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA |
Fuse Type Cartridge | Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
Current Rating (Amps) 100A | Size / Dimension 0.811" Dia x 1.642" L (20.60mm x 41.70mm) |
Voltage Rating - AC 600 VAC |