JLLN040.T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 14
Datasheet
40A 300 VAC 160 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
JLLN040.T
DigiKey Part Number
F11245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLN040.T
Description
FUSE CARTRIDGE 40A 300VAC/160VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
160 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
T
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UR
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
40A
Size / Dimension
0.563" Dia x 0.874" L (14.30mm x 22.20mm)
Voltage Rating - AC
300 VAC