FLNR060.T
DigiKey Part Number
F1034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLNR060.T
Description
FUSE CARTRIDGE 60A 250VAC/125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60A 250 VAC 125 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
125 VDC
Current Rating (Amps)
60A
Size / Dimension
0.811" Dia x 3.000" L (20.60mm x 76.20mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC