DCNLEV50-B
DigiKey Part Number
5346-DCNLEV50-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLEV50-B
Description
DC CONTACTOR 12V RELAY 50A 900V
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 50 A 12VDC Coil Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
8 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
461 mA
Coil Power
5.5W
Contact Rating (Current)
50 A
Coil Resistance
26Ohms
Switching Voltage
750VDC - Nom