DCNLEV100-E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 20
Datasheet
Similar
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 198
Datasheet
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 48VDC Coil Chassis Mount
Littelfuse High-Voltage DC Contactor Relays
DCNLEV100-E
DigiKey Part Number
5346-DCNLEV100-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLEV100-E
Description
DC CONTACTOR 100A 750V 48VIN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Manufacturer
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
33 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
4.8 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
10 ms
Coil Voltage
48VDC
Coil Current
122 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
6W
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Resistance
392Ohms
Switching Voltage
750VDC - Nom