DCNHR40PF48-01
DigiKey Part Number
5346-DCNHR40PF48-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNHR40PF48-01
Description
DC CONTACTOR CVP RELAY
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 40 A 48VDC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
DCNHR40PF48-01 Models
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
36 VDC
Must Release Voltage
4 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
12 ms
Coil Voltage
48VDC
Coil Current
72.9 mA
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
3.5W
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Resistance
658.29Ohms
Switching Voltage
900VDC - Max