DCNEVT400-CA
DigiKey Part Number
5346-DCNEVT400-CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNEVT400-CA
Description
DC CONTACTOR 400A 1800V 24VIN
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 400 A 24VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCNEVT400-CA Models
Category
Switching Voltage
1.8kVDC - Nom
Manufacturer
Littelfuse/Commercial Vehicle Products
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Stud, Wire Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage
19 VDC
Must Release Voltage
9 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
18 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Release Time
15 ms
Contact Rating (Current)
400 A