WO-3518X-08
DigiKey Part Number
2090-WO-3518X-08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WO-3518X-08
Description
STEPPER MOTOR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Frame Size 14 200.0 Step 350 mA 24VDC
Category
NEMA Frame Size
Mfr
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Packaging
Tray
Length - Shaft and Bearing
0.591" (15.00mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
1.023" (26.00mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated
24VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
350 mA
Coil Resistance
8.5 Ohms
Steps per Revolution
200.0
Features
Round Shaft
Step Angle
1.8°
Rotor Inertia
0.264gcm²
Torque - Holding (oz-in / mNm)
7.5 / 52.96
Base Product Number
Size / Dimension
Square - 1.390" x 1.390" (35.30mm x 35.30mm)