UM0062-018-P-1
DigiKey Part Number
2610-UM0062-018-P-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UM0062-018-P-1
Description
CAPACITOR 62F 0%/20% 18V CHAS
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 F (EDLC) Supercapacitor 18 V Module 22mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Manufacturer
LICAP Technologies, Inc.
Termination
Screw Terminals
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Module
Capacitance
62 F
Size / Dimension
9.449" L x 1.850" W (240.00mm x 47.00mm)
Tolerance
0%, +20%
Height - Seated (Max)
2.992" (76.00mm)
Voltage - Rated
18 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm