PHG.2B.542.CLLD62Z
DigiKey Part Number
1124-PHG.2B.542.CLLD62Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.2B.542.CLLD62Z
Description
INLINE RECPT B SERIES USB 3.1
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHG.2B.542.CLLD62Z Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
8
Shielding
Shell Size - Insert
542
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.209" ~ 0.244" (5.30mm ~ 6.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C