FGG.2B.542.CLAD62Z
DigiKey Part Number
1124-FGG.2B.542.CLAD62Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.542.CLAD62Z
Description
PLUG B SERIES USB 3.1
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2B.542.CLAD62Z Models
Category
Shell Finish
Chrome
Packaging
Tray
Number of Positions
8
Shielding
Shell Size - Insert
542
Current Rating (Amps)
5A
Cable Opening
0.209" ~ 0.244" (5.30mm ~ 6.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C