FGG.1K.308.CLAC55Z
DigiKey Part Number
1124-1163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1K.308.CLAC55Z
Description
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.1K.308.CLAC55Z Models
Ingress Protection
IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
308
Cable Opening
0.201" ~ 0.217" (5.10mm ~ 5.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C