Image for FFG.1B.310.CLAD72 is not available
FFG.1B.310.CLAD72
DigiKey Part Number
FFG.1B.310.CLAD72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFG.1B.310.CLAD72
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
2.5A
Shell Size - Insert
310
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C