FFA.0S.304.CLAC44
DigiKey Part Number
1124-1246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFA.0S.304.CLAC44
Description
CONN CIRC PLUG 4P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FFA.0S.304.CLAC44 Models
Number of Positions
4
Shielding
Shell Size - Insert
304
Current Rating (Amps)
7A
Cable Opening
0.146" ~ 0.173" (3.70mm ~ 4.40mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C